Kedves Látogató!
Szeretettel köszöntjük a kemecsei Városi és Iskolai Közművelődési Könyvtár honlapján!
A Kemecse, Móricz Zs. u. 47. sz. alatti lévő könyvtárunk biztosítja városunk területén a közkönyvtári ellátást. A sikeres és boldog élet egyik feltétele, hogy mindenki elérhesse a tanuláshoz, az önműveléshez, a kikapcsolódáshoz és a személyes vagy szakmai döntésekhez szükséges tudást, információkat.
Könyvtárunk az 1969-ben épült modern, kétszintes iskolában helyezkedik el, amelyet 1990-2003-ban bővítettek egy új szárnnyal, könyvtárral. Könyvtárunk a minőségi szolgáltatás nyújtása, továbbá egy olyan kulturális környezet megteremtése, ahol a tudás és az ismeretek megszerzésének a hagyományokat megőrző, ugyanakkor korszerű, változatos formái állnak a könyvtárunkba érkező olvasók rendelkezésére.
Nem önálló gazdálkodású intézményként a fenntartó: Kemecse Város Önkormányzata, mely éves költségvetésében biztosítja a könyvtár működéséhez szükséges fedezetet, a kettős funkcióból adódó közkönyvtári és közművelődési feladatellátásában.
A könyvtár 2 fő részből áll. A felnőtt könyvtári, a gyermekkönyvtári részből. Az egyszemélyes könyvtár vezetése sokrétű munkát igényel. Itt minden munkafolyamatot egyedül, önállóan a könyvtáros végez. Az újonnan megjelent könyvek figyelése, rendelések elkészítése, a megérkezett könyvek állományba vétele, kölcsönzések, az ezzel kapcsolatos nyilvántartások vezetése, az olvasók tájékoztatása. A tervszerű állomány gyarapítása, a Könyvtárellátó Nonprofit Kft.-vel kötött éves szerződés alapján történik. Jelenlegi állományunk 19.666 könyv. Beiratkozott olvasók száma 300 fő.
Állományunk a jelenlegi gyűjteményünk szabadpolcos elhelyezésben található a kölcsönözhető állomány: szépirodalom – ismeretközlő – és gyermekkönyvek állomány részekre bontva. Az olvasóteremben a kézikönyveink, folyóiratok szabadpolcon, míg a nem hagyományos információhordozók zárt szekrényben kerültek elhelyezésre.
A könyvtár legfőbb célja:
- Személyiség aktivitásának fokozása
- Önálló tanulás, önálló ismeretszerzés egyénre szabott, legjobb módszereinek felismertetése.
- Fejleszteni és fenntartani a gyermekekben az olvasás és a tanulás szokását, örömét és a könyvtárhasználatot.
- Segíteni a pedagógusoknak és a tanulóknak a tanítási órákra való felkészülést.
- Tantárgyi versenyekhez, tehetséggondozáshoz anyaggyűjtést, információt biztosítani.
- Szolgálja az információk közötti eligazodást.
Ingyenes szolgáltatások:
- Helyben olvasás
- Könyvek kölcsönzése
Beiratkozás:
A könyvtár nyilvános, szolgáltatásait bárki igénybe veheti, aki a beiratkozáskor elfogadja a könyvtárhasználati szabályokat. A 14 éven aluliak beiratkozásához jótálló szükséges. 14 év alatti gyermekek szülői hozzájárulással iratkozhatnak be. A beiratkozás ingyenes, a regisztrációhoz személyi igazolvány és lakcímkártya szükséges.
Könyvtárunkban internetezésre is lehetőség van, melynek díja 100Ft/óra.
Korhatárra és érdeklődési körre való tekintet nélkül várunk minden kedves könyvbarátot! Kérjük, látogassa Ön is Könyvtárunkat!
A könyvtár története
A földművelésügyi Minisztérium 1898-tól a községekben gazdasági népkönyvtárakat állított fel. Ezekbe a megye 1912-ig 152 községbe 21017 kötetet kapott. Ezek között volt Kemecse is. Az 1949-es román megszállás alatt 4809 kötet elpusztult. A Horthy-korszakban pótolták és gyarapították a könyvek számát. A könyvtárakat nagy, közép, és kis és tanyai közművelődési könyvtáraknak nevezték.
Kemecse Közművelődési Könyvtárát 1927-ben 250 db új kötettel gyarapították. Ez egy zárt szekrényben a községháza tanácskozó termében tartották. A könyvtár vezetője mindig a községi tanító volt. A kölcsönző füzetbe a kivétel idejét, a könyv számán kívül a szerző nevét és címét beírták, elvitelét aláírással kellett igazolni.
Sokkal szebben mutattak a Gazdakör könyvtárának könyvei. Ez a könyvtár a régi községháza épületében a Gazdakörként hasznosított terében működött. „M. kir. Földművelési Minisztérium ajándéka” feliratú, címeres szép zárt szekrényben voltak a egységes zöld színű vászonkötésű könyvek. A Gazdakör 1929. december 30-án kapta a 153 kötetet. Amikor a könyvtárosok a Gazdakörben tartózkodtak, a felnőttek – csak a kör tagjai lehettek ott – mindig kölcsönözhettek.
1952/53-ban a Községi Tanács létrehozta a „József Attila Kulturotthon”-t a XIX. sz. második felében a gazdag Bodó család által épített, a századfordulón a községi orvosnak megválasztott dr. Pollatsek Ernő tulajdonába került és államosított épületben. Abban helyezték a Községi Könyvtárat el, vezetője főállásban Túróczi Erzsébet volt. 1957. augusztus 31-vel megbízását felmondta. A könyvtárállomány 2000 kötet körül volt. Szeptember 1-től tiszteletdíjas könyvtárosként Kozma Sándor vezette 1962-ig a közben 3500 körülire, majd főállású könyvtárosként Kozma Sándorné 1974-ig a 7800 kötetre nőtt könyvtárat.
1991 óta községi-, majd 2005-től városi- és iskolai funkciót lát el.